Poradnik · 1 września 2026 · Zespół Sklepy.ai
Erli prowizja od sprzedaży: stawki 2026, limity prowizji i porównanie z Allegro
Erli pobiera prowizję od 2,93 do 19,86 procent, z medianą 12,27 procent, i są to stawki brutto, czyli z zawartym już podatkiem. To jedna z dwóch liczb, które decydują o tym, czy sprzedaż tutaj się opłaca. Druga jest ukryta w cenniku i prawie nikt jej nie opisuje: blisko połowa kategorii ma górny limit kwotowy prowizji, powyżej którego opłata przestaje rosnąć. Allegro takiego limitu nie ma, więc im droższy towar, tym mocniej rachunek przechyla się na korzyść Erli.
Ostatnia aktualizacja: wrzesień 2026. Dane pochodzą z oficjalnego cennika opłat i prowizji Erli obowiązującego od 3 marca 2026 oraz z załącznika nr 3 do regulaminu dla sprzedających obowiązującego od 1 lutego 2026. Nie jesteśmy partnerem ani resellerem Erli. Cenniki bywają aktualizowane, więc stawkę dla swojej podkategorii potwierdź w panelu sprzedawcy.
Policz, ile zostaje ci z zamówienia po prowizji
Prowizja marketplace'u to nie jedyna pozycja, która schodzi z ceny: dochodzi bramka płatnicza i dopłata do przesyłki. Kalkulator poniżej pokazuje marżę nominalną i marżę realną obok siebie, dla dowolnego kanału sprzedaży. Demo obok generuje z kolei szkic własnego sklepu, w którym prowizji od sprzedaży nie ma wcale.
Ile wynosi prowizja na Erli
Od 2,93 do 19,86 procent brutto, zależnie od kategorii, przy medianie 12,27 procent. Erli nie publikuje jednej stawki ani krótkiej tabelki dla kilkunastu działów, tylko pełny cennik, w którym każda z ponad dziewięciu tysięcy kategorii wyceniona jest osobno. Minimalna prowizja, jaka zostanie naliczona, to 0,15 zł.
Rozkład tych stawek jest przy tym mocno nierówny. Najczęściej powtarzającą się wartością w całym cenniku jest 12,27 procent, ale zaraz za nią plasuje się 19,86 procent, czyli stawka najwyższa z możliwych, występująca w ponad tysiącu kategorii. Na drugim końcu skali są podzespoły komputerowe: pamięci RAM oraz dyski HDD i SSD mają 2,93 procent, czyli poniżej jednej szóstej stawki maksymalnej. To ta sama logika co na Allegro, gdzie elektronika też jest najtańsza: towary porównywalne co do złotówki w kilku wyszukiwarkach nie zniosłyby wyższej opłaty.
Czy prowizja Erli jest netto czy brutto
Brutto, i to jest najważniejsze zdanie w tym tekście dla każdego, kto porównuje Erli z Allegro. Nagłówek oficjalnego cennika brzmi wprost „Wysokość prowizji brutto", a załącznik nr 3 do regulaminu dodaje, że prowizja naliczana jest zawsze kwotą brutto i wszystkie podatki, w tym VAT, zostały już w niej uwzględnione.
Allegro robi dokładnie odwrotnie: publikuje stawki netto i dolicza do nich 23 procent VAT na fakturze. Zestawianie tych dwóch cenników wprost, procent do procentu, zawyża więc Erli o jedną piątą. Żeby porównać je uczciwie, trzeba sprowadzić je do wspólnej konwencji: mediana Erli 12,27 procent brutto to około 9,98 procent w konwencji Allegro, a maksymalne 19,86 procent brutto odpowiada 16,15 procent netto, czyli mieści się tuż pod górnym krańcem widełek Allegro. Szczegółowy rachunek dla drugiej platformy rozpisaliśmy w tekście o tym, ile wynosi prowizja Allegro i od czego jest liczona.
| Stawka Erli (brutto) | Odpowiednik netto | Gdzie występuje | Prowizja od 215 zł |
|---|---|---|---|
| 2,93% | 2,38% | Pamięci RAM, dyski HDD i SSD | 6,30 zł |
| 5,26% | 4,28% | Część elektroniki użytkowej | 11,31 zł |
| 9,35% | 7,60% | Drzwi, alarmy, akcesoria budowlane | 20,10 zł |
| 10,52% | 8,55% | Najczęstsza stawka z limitem kwotowym | 22,62 zł |
| 12,27% | 9,98% | Mediana cennika, m.in. supermarket | 26,38 zł |
| 13,44% | 10,93% | Druga najczęstsza stawka stała | 28,90 zł |
| 16,36% | 13,30% | Wybrane kategorie akcesoryjne | 35,17 zł |
| 19,86% | 16,15% | Stawka maksymalna, głównie „Pozostałe" | 42,70 zł |
Kolumna „odpowiednik netto" to stawka Erli podzielona przez 1,23, czyli sprowadzona do konwencji, w jakiej swoje stawki podaje Allegro. Kolumna ostatnia liczy prowizję od zamówienia o wartości końcowej 215 zł, na przykład produktu za 200 zł z dostawą za 15 zł.
Czy Erli ma limit prowizji
Ma, i to jest najbardziej pomijana rzecz w całym tym cenniku. Blisko połowa kategorii ma przy stawce dopisek „nie więcej niż" i kwotę. Prowizja rośnie z ceną tylko do tej kwoty, a potem staje w miejscu. Najczęstsze warianty to 10,52 procent z limitem 163,40 zł, 12,85 procent z limitem 245,38 zł, 11,68 procent z limitem 292,10 zł oraz 12,27 procent z limitem 584 zł.
Progi, od których limit zaczyna działać, wychodzą z prostego dzielenia. Przy 10,52 procent z limitem 163,40 zł prowizja przestaje rosnąć powyżej mniej więcej 1 553 zł ceny końcowej, przy 12,85 procent z limitem 245,38 zł powyżej około 1 910 zł, a przy 11,68 procent z limitem 292,10 zł powyżej około 2 501 zł. Poniżej tych kwot limit nie ma żadnego znaczenia i cennik zachowuje się zwyczajnie.
Powyżej robi się ciekawie. Towar za 3 000 zł w kategorii ze stawką 10,52 procent i limitem 163,40 zł kosztuje sprzedającego dokładnie 163,40 zł brutto, czyli efektywnie 5,45 procent. Ten sam towar sprzedany na Allegro w kategorii ze stawką 8 procent netto to 240 zł netto, czyli 295,20 zł brutto. Różnica przekracza 130 zł na jednej transakcji i rośnie z każdą kolejną złotówką ceny, bo po stronie Allegro nic jej nie zatrzymuje. Sprzedawcy drogiego towaru powinni policzyć ten scenariusz, zanim uznają Erli za platformę drugiego wyboru.
Czy prowizja Erli rośnie liniowo z ceną
Nie zawsze, bo poza limitami w cenniku siedzi jeszcze trzeci mechanizm. Ponad dwa tysiące kategorii ma stawkę progową: do 90 zł ceny końcowej obowiązuje jeden procent, a powyżej tej kwoty naliczana jest kwota stała plus niższy procent od nadwyżki. Najczęstszy zapis brzmi: do 90 zł 15,19 procent, powyżej 90 zł 13,67 zł plus 9,84 procent od nadwyżki ponad 90 zł.
W praktyce to konstrukcja degresywna. Przy zamówieniu za 90 zł efektywna stawka wynosi dokładnie 15,19 procent, przy 215 zł spada do 12,08 procent, a przy 500 zł do 10,80 procent. Erli dopłaca więc sobie za obsługę drobnicy, gdzie koszt transakcji jest stały niezależnie od kwoty, i schodzi z ceny przy większych koszykach. Dla sprzedawcy oznacza to jedno: przy tanich produktach realna stawka jest wyraźnie wyższa od tej, którą zapamiętał z tabeli, a właśnie przy tanich produktach marża jest najcieńsza.
Jaka kategoria na Erli ma najwyższą prowizję
Najwyższa stawka to 19,86 procent i obowiązuje w ponad tysiącu kategorii. Kiedy przejrzeć, co to konkretnie za kategorie, wychodzi rzecz, która powinna być na pierwszej stronie każdego poradnika o Erli: 88 procent z nich to podkategorie „Pozostałe" i „Inne".
Wzór powtarza się w całym cenniku z żelazną regularnością. W dziale akwarystyki akwaria, pompy, leki, nawozy, czyściki i odmulacze mają 12,27 procent. Podkategoria „Pozostałe" w tym samym dziale ma 19,86 procent. To nie jest kara za rodzaj towaru, tylko za sposób jego opisania. Sprzedawca, który z wygody albo z pośpiechu wrzuca produkt do kosza na resztki zamiast poszukać właściwej gałęzi, płaci o ponad połowę wyższą prowizję za identyczny przedmiot.
Przy zamówieniu za 215 zł ta różnica to 16,32 zł. Przy stu zamówieniach miesięcznie ponad 1 600 zł, a w skali roku blisko 20 tysięcy złotych oddane za nieuważne kliknięcie w drzewie kategorii. To zresztą pierwsza rzecz do sprawdzenia, jeśli twoje faktury z Erli są wyższe, niż wynikałoby z tabeli: przejrzyj, w jakich kategoriach faktycznie leżą twoje oferty. Uporządkowanie drzewa kategorii bywa też jednym z zadań przy integracji sklepu z marketplace'em przez integratora, bo mapowanie kategorii robi się wtedy raz, a nie przy każdej ofercie osobno.
Od czego liczy się prowizja Erli
Od ceny sprzedanego towaru powiększonej o koszt dostawy wybranej przez kupującego. Do tego miejsca to ta sama zasada co na Allegro i ta sama pułapka: obniżanie ceny produktu i przerzucanie różnicy na wysyłkę nie zmniejsza prowizji, bo obie kwoty wpadają do jednej podstawy.
Erli robi jednak istotny wyjątek, którego warto nie przegapić. Jeżeli kupujący nie płaci za dostawę, bo jest ona w ramach Erli PRO albo po prostu za 0 zł, koszt dostawy nie wchodzi do podstawy prowizji. Darmowa dostawa nie jest więc na tej platformie karana podwójnie: pokrywasz przesyłkę, ale nie płacisz od niej jeszcze prowizji.
Osobne zasady obowiązują oferty zakwalifikowane do programu ERLI MobileGo. Tam podstawą jest cena towaru powiększona o 50 procent wartości obniżki, którą na tej ofercie zrobiła sama platforma, plus koszt dostawy. Innymi słowy: gdy Erli obniża twoją cenę w aplikacji, połowę tej obniżki i tak liczy do podstawy prowizji, jakby jej nie było.
Kiedy Erli zwraca prowizję
Przez mechanizm nazwany rabatem transakcyjnym. Wnioskować o niego można w czterech sytuacjach: kupujący nie odebrał przesyłki za pobraniem, zwrócił część lub całość zamówienia w ramach prawa do odstąpienia, paczka uległa uszkodzeniu w transporcie albo zamówienie zostało anulowane, zanim sprzedający zdążył je wysłać. Termin na złożenie wniosku to 45 dni.
Dwie rzeczy w tym mechanizmie mają realne znaczenie dla płynności. Po pierwsze, prowizja naliczana jest w chwili zawarcia transakcji, także przy zamówieniach za pobraniem, więc obciążenie pojawia się zanim zobaczysz pieniądze od kupującego. Po drugie, zwrot nie wraca na konto, tylko pomniejsza prowizję od kolejnych transakcji, co przy spadku sprzedaży oznacza, że pieniądze leżą w systemie i czekają.
Erli wprowadziło przy tym automatyczne składanie i automatyczne akceptowanie tych wniosków dla sprzedających spełniających warunki opisane w panelu. Warto to włączyć, bo wniosek składany ręcznie wymaga kompletu danych: numeru listu przewozowego, oznaczonego przez kupującego powodu zwrotu i potwierdzenia zwrotu środków. Rabatu nie dostaniesz, jeśli kupujący jako powód zwrotu wskazał niezgodność z opisem albo uszkodzenie przedmiotu, więc rzetelne opisy ofert mają tu wymierną cenę.
Jak Erli wystawia faktury za prowizje
Raz w miesiącu, zbiorczo za wszystkie prowizje naliczone w poprzednim okresie rozliczeniowym. Od 1 lutego 2026 są to faktury ustrukturyzowane wystawiane przez Krajowy System e-Faktur, a za datę otrzymania faktury uznaje się datę nadania jej numeru w KSeF. Sprzedający ma obowiązek pobierać je za pośrednictwem KSeF, a w panelu, w zakładce rozliczeń, dostępne są wizualizacje tych dokumentów oraz faktury wystawione przed wejściem obowiązku w życie.
To ta sama zmiana, która od lutego 2026 objęła rozliczenia Allegro Ads i pozostałych usług dodatkowych. Jeśli prowadzisz sprzedaż w kilku kanałach, warto sprawdzić, czy twoje biuro rachunkowe pobiera już dokumenty kosztowe z KSeF automatycznie, bo od tego roku to jest jedyne miejsce, w którym te faktury istnieją w oryginale.
Erli czy Allegro: gdzie prowizja jest niższa
Po sprowadzeniu obu cenników do wspólnej konwencji różnica jest mniejsza, niż sugerują nominalne procenty, i zależy głównie od ceny towaru. Mediana Erli, 12,27 procent brutto, to około 9,98 procent netto i ląduje dokładnie w środku przedziału Allegro, który wynosi od 1 do 17 procent netto. Erli nie jest więc tanią alternatywą w ogólności.
Erli wygrywa tam, gdzie działa limit kwotowy, czyli przy towarach droższych niż mniej więcej półtora do dwóch i pół tysiąca złotych, zależnie od kategorii. Wygrywa też przy darmowej dostawie, której nie wlicza do podstawy. Allegro wygrywa przy tanich produktach w kategoriach o niskiej stawce, przede wszystkim w elektronice, i przy drobnicy poniżej 90 zł w tych kategoriach Erli, które mają stawkę progową.
Prowizja to jednak nie cały rachunek i nie największa różnica między tymi platformami. Allegro ma nieporównywalnie większy ruch, więc niższa stawka na Erli nic nie da, jeśli nikt tam twojej oferty nie zobaczy. Ten sam mechanizm działa w drugą stronę: klient pozyskany na marketplace należy do marketplace'u, wraca tam po kolejny zakup i nie pamięta nazwy twojego sklepu. Dlatego sprzedawcy, którzy traktują platformy jako kanał, a nie jako całą firmę, równolegle budują własny ruch, a kiedy nie mają na to zespołu, oddają prowadzenie treści, social mediów i kampanii na zewnątrz, żeby nie zostać z jednym źródłem zamówień. Porównanie obu dróg rozpisaliśmy w tekście o tym, czy bardziej opłaca się własny sklep czy Allegro.
Co z tego wynika dla wyceny
Trzy rzeczy warto zrobić, zanim ustawisz ceny na Erli. Sprawdzić, czy twoje oferty nie leżą w podkategorii „Pozostałe", bo to najdroższy przypadek w całym cenniku i jedyny, który naprawia się w kilka minut. Sprawdzić, czy twoja kategoria ma limit kwotowy, bo jeśli sprzedajesz drogi towar, to właśnie ten limit jest głównym argumentem za tą platformą. I policzyć stawkę w tej samej konwencji co na innych platformach, czyli podzielić ją przez 1,23, zanim uznasz, że gdzieś jest taniej.
Na końcu i tak liczy się jedna liczba: ile zostaje ci na sztuce po prowizji, bramce płatniczej i dopłacie do wysyłki. Marża nominalna wyliczona z ceny zakupu i ceny sprzedaży potrafi być niemal dwukrotnie wyższa od realnej, a przy produktach z cienką marżą różnica decyduje o tym, czy sprzedaż w ogóle ma sens. Najprościej sprawdzić to na kalkulatorze marży i narzutu, który liczy obie wartości obok siebie dla wybranego kanału sprzedaży.